Biblioteka
CZYNNA:
Poniedziałek | 8.00 - 14.00 |
Wtorek | 8.00-14.00 |
Środa | 8.00 - 14.00 |
Czwartek | 8.00 - 14.00 |
Piątek | 8.00 - 14.00 |
21 lutego 2023r. świętowaliśmy w bibliotece 100 rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Na długich przerwach uczniowie klas starszych wzięli udział w spotkaniu z poezją naszej laureatki Nagrody Nobla z 1996r. Obok krótkiej charakterystyki pisarki, uczniowie wysłuchali utworu muzycznego do wiersza „Nic dwa razy się nie zdarza”, sięgnęli do zbiorów poezji W. Szymborskiej oraz jej bibliografii. Mieli też możliwość wysłuchania wierszy nagranych osobiście przez jubilatkę. Jak przy każdych urodzinach nie zabrakło słodkości, była też smaczna herbatka.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych uczniowie klas pierwszych mogli dziś, po raz pierwszy, korzystać samodzielnie ze zbiorów naszej biblioteki. Czytanie jest bardzo ważnym elementem edukacji - nie tylko szkolnej. W tym miejscu apelujemy do rodziców, aby przywiązywali większą wagę do wypożyczania książek przez swoje dzieci. Sukcesywne wdrażanie ich do tej czynności zaowocuje w przyszłości nawykiem sięgania po odpowiednią lekturę w każdej sytuacji. Książka jest bowiem dobra na wszystko, nie tylko uczy, ale także bawi, rozwija wyobraźnię i wpływa na emocje. W naszej szkolnej bibliotece mamy wiele ciekawych pozycji zarówno dla dzieci młodszych, jak i dla starszych. Z biblioteki mogą korzystać także rodzice. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy i życzymy wszelkiego dobra płynącego z czytania
21 marca to oczywiście pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Z tej to okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły p. Beatę Będerz - autorkę dwuczęściowej, wierszowanej opowieści dla dzieci „Siła wiary”. W spotkaniu na sali gimnastycznej uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich. Pani Beata opowiedziała nam o emocjach i pomysłach, jakie zainspirowały Ją do napisania przygód mysiej rodziny. Poznaliśmy także proces tworzenia książki i kilka ciekawostek z życia autorki. Książki p. B. Będerz odebrane zostały przez naszych uczniów z dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne zakupy. Dodatkowa atrakcja były osobiste dedykacje dla czytelników.
18 stycznia 2022r.
„Czwartkowe spotkania z książką” – taki tytuł nadaliśmy, organizowanym kolejny rok w świetlicy szkolnej, zajęciom edukacyjnym dla młodszych dzieci. Oprócz wysłuchiwania tekstów kultury, uczestnicy mają możliwość poznawania nowych słów, wyrażeń językowych, faktów z dziedziny kultury, nauki i codziennego życia. Bohaterowie opowiadań uczą właściwych zachowań, kreują wyobraźnię, a prowadzone przez p. R. Milczarek (świetlica) i p. M. Zając (biblioteka) spotkania, dodatkowo wzbogacają zajęcia świetlicowe.
18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”A.A. Milne. Nasze kolejne - „Czwartkowe spotkanie z książką” poświęcone było właśnie temu przemiłemu misiowi. Czytane teksty dzieci mogły potem ilustrować, a ich prace stanowią nową, barwną dekorację w świetlicy. Kolejny czwartek poświęcimy naszym ukochanym Babciom i Dziadkom.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprosiła nas do wzięcia udziału w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie dzieje się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji 8 października. Zaangażowaliśmy się w tę akcje już drugi raz. Jest to ciekawa forma promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pomysł na integrację środowiska lokalnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i miejscu. Zachęcamy wszystkich do czytania, nie tylko w takie planowane dni. Jest to ważny element edukacji (nie tylko tych najmłodszych). Długie, jesienne wieczory sprzyjają obcowaniu z książką, która jest dobrym sposobem na spędzenie tego - czasem trudnego dla nas czasu. Poprzez czytanie nie tylko się uczymy, ale także relaksujemy. Książka jest dobra na wszystko. Jeżeli jeszcze się o tym nie przekonałeś najwyższy czas spróbować. Nasza szkolna biblioteka posiada bogaty księgozbiór, na pewno każdy z Was znajdzie w niej coś dla siebie. Zapraszamy!
5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Data święta została wybrana na cześć urodzin autora animowanych bajek dla dzieci Walta Disney’a. Z tej okazji biblioteka szkolna wspólnie ze świetlicą zaprosiły do zabawy tematycznej najmłodszych uczniów naszej szkoły. Odbył się konkurs z nagrodami - promujący przede wszystkim czytelnictwo, ale także dobrą zabawę.
Dzieci wykazały się doskonałą znajomością tematu, co świadczy o udziale ich rodziców w procesie edukacyjnym jakim jest czytanie maluchom. To pierwszy i bardzo ważny etap w rozwoju dzieci. Różne rymowanki, bajki i oczywiście baśnie - czytane przez ukochane osoby w dzieciństwie - na długo pozostają w pamięci, kształtując umysły i dusze. Wpływają na charakter i wyobraźnię, a także zachowanie w dorosłym życiu. Zachęcenie młodego człowieka do sięgania po książkę to ważny element nauczania i wychowania. Przypominamy o tym, zapraszając do współpracy wszystkich rodziców.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września (niedziela)
Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej,
autorki książek dla dzieci i młodzieży.
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.
15 kwietnia 2019 r.
13 maja, zgonie z przyjętym wcześniej planem, szkoła nasza włączyła się w ogólnopolską akcję „czytanie na przerwie”. W zabawie wzięło udział 215 uczniów oraz 14 nauczycieli. Większość z nich czytała swoje prywatne pozycje, ale był to też czas zwiększonej liczby wypożyczeni ze szkolnej biblioteki. Akcja ta z pewnością dodatkowo zmotywowała do sięgnięcia po książkę. Miejmy nadzieję, że taki pozytywny nawyk utrwali się w zachowaniu naszej szkolnej społeczności. Przed nami czas majówek i zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. Warto także zadbać o „dotlenienie wyobraźni”. Chwile z książką na postoju mogą wpisać się w krajobraz naszych letnich wędrówek. Modne staje się tzw. - czytanie w przestrzeni publicznej, do którego też zapraszamy. Jednym z celów opisywanej akcji jest zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Czytanie jest super. Niektórzy z nas to wiedzą i oby ta świadomość się rozszerzała.
13 maja (w poniedziałek) społeczność naszej szkoły, w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Szkolnych, włącza się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie - organizowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem akcji jest:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Każda przerwa międzylekcyjna w tym dniu zaprasza do czytania książek (jeżeli będzie sprzyjająca pogoda również w plenerze).
O godz. 10.35 (po 3 lekcji) proponujemy stworzenie w każdej klasie strefy czytania. Prosimy wszystkich uczniów i nauczycieli o przygotowanie sobie na ten czas wybranej przez siebie pozycji książkowej (prywatnej bądź wypożyczonej z biblioteki). Do zabawy zapraszamy też rodziny naszych uczniów. Chętni mogą czytać na terenie szkoły lub w domu (ewentualny udział prosimy zgłosić do biblioteki szkolnej). Policzymy osoby biorące udział w akcji, a wynik prześlemy do organizatora imprezy. O uzyskanych liczbach poinformujemy po zakończeniu zabawy.
18 października 2018 r.
Z okazji przypadającego w dniu 23 X święta bibliotek szkolnych wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki. Oprócz okolicznościowego cukierka będzie coś extra słodkiego – kolorowe, ciekawe, wręcz fascynujące i wciągające, zajmujące i pochłaniające pozycje książkowe do skonsumowania na miejscu. Przypominamy, że w tym dniu biblioteka czynna w godzinach od 8.00 do 14.00. Daj się zaprosić, może wciągnie Cię treść wybranej książki. Jeżeli jeszcze o tym nie wiesz - książka jest idealna na wszystko (także na jesienne smuteczki i szkolne kartkóweczki).
23 października 2018 r.
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne.
W dniu dzisiejszym naszą bibliotekę odwiedziła wróżka. Książki i cukierki miała dla wszystkich gości, a klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach promujących czytanie. Obok treści rozrywkowych związanych z baśnią, bajką i legendą – poruszone były sprawy wagi wielkiej, można rzec nawet państwowej, mianowicie poezja niepodległościowa. W tym roku temat odzyskania przez Polskę niepodległości często gości i będzie gościł w pracy szkoły i biblioteki. Inny temat, w który wprowadziła uczniów klas pierwszych zjawiskowa wróżka to zbliżające się Święto Wszystkich Świętych i trudne, zwłaszcza dla dzieci, treści związane z przemijaniem. W prowadzeniu spotkania doskonale pomogła znajdująca się w bibliotece literatura, do czytania której gorąco zachęcamy.
3 stycznia 2019 r.
Wszystkich czytelników bardzo serdecznie witamy w nowym roku kalendarzowym. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie promującym rodzinne więzi i tradycje. Wybierzemy najpiękniejszą kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi otrzymanymi od bliskich, którzy nie mogli być razem z nami przy naszym stole wigilijnym. Czy otrzymujemy jeszcze tego rodzaju życzenia? Czy tradycyjne karty pocztowe przechodzą już do historii? Zobaczymy ile osób weźmie udział w tej zabawie (oczywiście zwycięzców nagrodzimy).
21 stycznia 2019 r.
Do konkursu zostało zgłoszonych 14 kart z życzeniami. Wybrać tę najpiękniejszą nie było łatwo. Wszystkie bardzo ciekawe, kolorowe, pełne ciepła i świątecznej radości. Dwie z nich wyjątkowo oryginalne, przysłane aż z Wietnamu i Kambodży. Kultura tych krajów, jakże inna od naszej, nie akcentuje znanych nam i kojarzonych z Bożym Narodzeniem elementów takich jak: Boża Rodzina, stajenka, choinka, śnieg, bombki, gwiazdki, prezenty i oczywiście Mikołaj. Tym bardziej miło, że ktoś zdobył się na taki gest i z tak daleka wysłał życzenia świąteczne dla swoich bliskich właśnie w takiej formie – pocztowej karty. Dziś w dobie internetu i telefonów komórkowych jest to szczególnie wyjątkowe. Adresaci tych życzeń zostali w naszym szkolnym konkursie nagrodzeni w sposób szczególny. Prezentujemy karty przekazane do naszego konkursu, podkreślając jednocześnie ich artystyczny i emocjonalny walor. Zachęcamy do kontynuowania tradycji przesyłania świątecznych życzeń w postaci pocztówek. Obok tych profesjonalnie wykonanych, z możliwością zakupu w sklepie czy przez Internet sami także możemy stworzyć własne, równie piękne i niepowtarzalne. Prezentujemy najciekawsze kartki w naszym konkursie, a nagrody wręczymy podczas apelu podsumowującego pierwsze półrocze pracy w tym roku szkolnym.
Kolekcję przepięknych kart bożonarodzeniowych z poprzedniej epoki zamieściła Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Z tego zbioru pokazujemy jedną, żeby zachęcić Was do obejrzenia pozostałych i przeniesienia się w czas Świąt tamtych lat, jakże innych od naszych, ale nie mniej pięknych.
Prezentujemy także naszą szkolną wystawę kart bożonarodzeniowych ze zbiorów prywatnych.
1 marca 2019 r.
To był szczególny piątek – Dzień Otwarty w naszej szkole. W tym roku przebiegał on pod hasłem -W „3” jak w bajce-. Biblioteka przygotowała edukacyjne materiały na temat bajki i baśni, bo te dwa utwory często są ze sobą mylone. Nie zabrakło oczywiście książek, ilustrujących podjęty temat. Wiele ciekawych, bajkowo/-baśniowo kolorowych pozycji pewnie pozwoliło rodzicom przenieść się do czasu dzieciństwa, a młodzi goście naszej biblioteki mieli możliwość ich poznania. Z barwnej skrzyni skarbów można było zaczerpnąć trochę wiedzy, sprawdzając swoją znajomość prezentowanego tematu. Na koniec słodkie pierniki z wypieków Baby Jagi wzmocniły siły wędrujących po naszej szkole gości – może przyszłych jej uczniów?
21 marca 2019 r.
Poezja to szczególny rodzaj twórczości. Odbita w naszych sercach kreuje wyobraźnię, budzi szczególną tęsknotę za czymś pięknym, nieuchwytnym. Gra na strunach naszej wrażliwości przynosząc radość, a niekiedy łzy. Tegoroczne święto poezji przypomniało nam utwory, które zatrzymały się w naszej pamięci dzięki wykonywaniu ich w formie piosenek przez znanych i wyjątkowych artystów, takich jak np.: Ewa Demarczyk, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz. Teksty wzbogacone muzyką z pewnością odbijają się echem w naszych duszach. Oprócz tych prezentowanych na szkolnych korytarzach spróbuj znaleźć coś jeszcze, a może nie musisz szukać, bo doskonale je znasz i pamiętasz! Może ze słowami ulubionej poezji idziesz przez życie tak, by miało Ono jakiś głębszy sens i było bogatsze? Zachęcamy do zatrzymania się nad tym tematem. Wiosna budzi do życia nie tylko przyrodę wokół Ciebie, ale także Ciebie samego…„ żyj, pięknie żyj i uśmiechaj się do ludzi…”
W naszej bibliotece możesz znaleźć cos dla wrażliwej duszy – zapraszamy!
REGULAMIN WYPOŻYCZALNI [.doc, 28.50 kB]
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW [.docx, 13.97 kB]
REGULAMIN CZYTELNI [.docx, 11.99 kB]
OCENY Z ZACHOWANIA [.pdf, 58.19 kB]
LEKTURY KLASA I [.doc, 24.00 kB]
LEKTURY KLASA II [.doc, 24.50 kB]
LEKTURY KLASA III [.doc, 24.50 kB]
LEKTURY KLASA IV [.doc, 23.50 kB]
LEKTURY KLASA V [.doc, 24.50 kB]
LEKTURY KLASA VI [.doc, 24.50 kB]
LEKTURY KLASA VII [.doc, 23.50 kB]
LEKTURY KLASA VIII [.doc, 24.00 kB]