Biblioteka
CZYNNA:
Poniedziałek | 8.00 - 14.00 |
Wtorek | 800 - 14.00 |
Środa | 8.00 - 14.00 |
Czwartek | 8.00 - 14.00 |
Piątek | 8.00 - 14.00 |
Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprosiła nas do wzięcia udziału w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie dzieje się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji 8 października. Zaangażowaliśmy się w tę akcje już drugi raz. Jest to ciekawa forma promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pomysł na integrację środowiska lokalnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i miejscu. Zachęcamy wszystkich do czytania, nie tylko w takie planowane dni. Jest to ważny element edukacji (nie tylko tych najmłodszych). Długie, jesienne wieczory sprzyjają obcowaniu z książką, która jest dobrym sposobem na spędzenie tego - czasem trudnego dla nas czasu. Poprzez czytanie nie tylko się uczymy, ale także relaksujemy. Książka jest dobra na wszystko. Jeżeli jeszcze się o tym nie przekonałeś najwyższy czas spróbować. Nasza szkolna biblioteka posiada bogaty księgozbiór, na pewno każdy z Was znajdzie w niej coś dla siebie. Zapraszamy!
5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Data święta została wybrana na cześć urodzin autora animowanych bajek dla dzieci Walta Disney’a. Z tej okazji biblioteka szkolna wspólnie ze świetlicą zaprosiły do zabawy tematycznej najmłodszych uczniów naszej szkoły. Odbył się konkurs z nagrodami - promujący przede wszystkim czytelnictwo, ale także dobrą zabawę.
Dzieci wykazały się doskonałą znajomością tematu, co świadczy o udziale ich rodziców w procesie edukacyjnym jakim jest czytanie maluchom. To pierwszy i bardzo ważny etap w rozwoju dzieci. Różne rymowanki, bajki i oczywiście baśnie - czytane przez ukochane osoby w dzieciństwie - na długo pozostają w pamięci, kształtując umysły i dusze. Wpływają na charakter i wyobraźnię, a także zachowanie w dorosłym życiu. Zachęcenie młodego człowieka do sięgania po książkę to ważny element nauczania i wychowania. Przypominamy o tym, zapraszając do współpracy wszystkich rodziców.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września (niedziela)
Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej,
autorki książek dla dzieci i młodzieży.
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.
15 kwietnia 2019 r.
13 maja, zgonie z przyjętym wcześniej planem, szkoła nasza włączyła się w ogólnopolską akcję „czytanie na przerwie”. W zabawie wzięło udział 215 uczniów oraz 14 nauczycieli. Większość z nich czytała swoje prywatne pozycje, ale był to też czas zwiększonej liczby wypożyczeni ze szkolnej biblioteki. Akcja ta z pewnością dodatkowo zmotywowała do sięgnięcia po książkę. Miejmy nadzieję, że taki pozytywny nawyk utrwali się w zachowaniu naszej szkolnej społeczności. Przed nami czas majówek i zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. Warto także zadbać o „dotlenienie wyobraźni”. Chwile z książką na postoju mogą wpisać się w krajobraz naszych letnich wędrówek. Modne staje się tzw. - czytanie w przestrzeni publicznej, do którego też zapraszamy. Jednym z celów opisywanej akcji jest zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Czytanie jest super. Niektórzy z nas to wiedzą i oby ta świadomość się rozszerzała.
13 maja (w poniedziałek) społeczność naszej szkoły, w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Szkolnych, włącza się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie - organizowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem akcji jest:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Każda przerwa międzylekcyjna w tym dniu zaprasza do czytania książek (jeżeli będzie sprzyjająca pogoda również w plenerze).
O godz. 10.35 (po 3 lekcji) proponujemy stworzenie w każdej klasie strefy czytania. Prosimy wszystkich uczniów i nauczycieli o przygotowanie sobie na ten czas wybranej przez siebie pozycji książkowej (prywatnej bądź wypożyczonej z biblioteki). Do zabawy zapraszamy też rodziny naszych uczniów. Chętni mogą czytać na terenie szkoły lub w domu (ewentualny udział prosimy zgłosić do biblioteki szkolnej). Policzymy osoby biorące udział w akcji, a wynik prześlemy do organizatora imprezy. O uzyskanych liczbach poinformujemy po zakończeniu zabawy.
18 października 2018 r.
Z okazji przypadającego w dniu 23 X święta bibliotek szkolnych wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki. Oprócz okolicznościowego cukierka będzie coś extra słodkiego – kolorowe, ciekawe, wręcz fascynujące i wciągające, zajmujące i pochłaniające pozycje książkowe do skonsumowania na miejscu. Przypominamy, że w tym dniu biblioteka czynna w godzinach od 8.00 do 14.00. Daj się zaprosić, może wciągnie Cię treść wybranej książki. Jeżeli jeszcze o tym nie wiesz - książka jest idealna na wszystko (także na jesienne smuteczki i szkolne kartkóweczki).
23 października 2018 r.
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne.
W dniu dzisiejszym naszą bibliotekę odwiedziła wróżka. Książki i cukierki miała dla wszystkich gości, a klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach promujących czytanie. Obok treści rozrywkowych związanych z baśnią, bajką i legendą – poruszone były sprawy wagi wielkiej, można rzec nawet państwowej, mianowicie poezja niepodległościowa. W tym roku temat odzyskania przez Polskę niepodległości często gości i będzie gościł w pracy szkoły i biblioteki. Inny temat, w który wprowadziła uczniów klas pierwszych zjawiskowa wróżka to zbliżające się Święto Wszystkich Świętych i trudne, zwłaszcza dla dzieci, treści związane z przemijaniem. W prowadzeniu spotkania doskonale pomogła znajdująca się w bibliotece literatura, do czytania której gorąco zachęcamy.
3 stycznia 2019 r.
Wszystkich czytelników bardzo serdecznie witamy w nowym roku kalendarzowym. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie promującym rodzinne więzi i tradycje. Wybierzemy najpiękniejszą kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi otrzymanymi od bliskich, którzy nie mogli być razem z nami przy naszym stole wigilijnym. Czy otrzymujemy jeszcze tego rodzaju życzenia? Czy tradycyjne karty pocztowe przechodzą już do historii? Zobaczymy ile osób weźmie udział w tej zabawie (oczywiście zwycięzców nagrodzimy).
21 stycznia 2019 r.
Do konkursu zostało zgłoszonych 14 kart z życzeniami. Wybrać tę najpiękniejszą nie było łatwo. Wszystkie bardzo ciekawe, kolorowe, pełne ciepła i świątecznej radości. Dwie z nich wyjątkowo oryginalne, przysłane aż z Wietnamu i Kambodży. Kultura tych krajów, jakże inna od naszej, nie akcentuje znanych nam i kojarzonych z Bożym Narodzeniem elementów takich jak: Boża Rodzina, stajenka, choinka, śnieg, bombki, gwiazdki, prezenty i oczywiście Mikołaj. Tym bardziej miło, że ktoś zdobył się na taki gest i z tak daleka wysłał życzenia świąteczne dla swoich bliskich właśnie w takiej formie – pocztowej karty. Dziś w dobie internetu i telefonów komórkowych jest to szczególnie wyjątkowe. Adresaci tych życzeń zostali w naszym szkolnym konkursie nagrodzeni w sposób szczególny. Prezentujemy karty przekazane do naszego konkursu, podkreślając jednocześnie ich artystyczny i emocjonalny walor. Zachęcamy do kontynuowania tradycji przesyłania świątecznych życzeń w postaci pocztówek. Obok tych profesjonalnie wykonanych, z możliwością zakupu w sklepie czy przez Internet sami także możemy stworzyć własne, równie piękne i niepowtarzalne. Prezentujemy najciekawsze kartki w naszym konkursie, a nagrody wręczymy podczas apelu podsumowującego pierwsze półrocze pracy w tym roku szkolnym.
Kolekcję przepięknych kart bożonarodzeniowych z poprzedniej epoki zamieściła Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Z tego zbioru pokazujemy jedną, żeby zachęcić Was do obejrzenia pozostałych i przeniesienia się w czas Świąt tamtych lat, jakże innych od naszych, ale nie mniej pięknych.
Prezentujemy także naszą szkolną wystawę kart bożonarodzeniowych ze zbiorów prywatnych.
1 marca 2019 r.
To był szczególny piątek – Dzień Otwarty w naszej szkole. W tym roku przebiegał on pod hasłem -W „3” jak w bajce-. Biblioteka przygotowała edukacyjne materiały na temat bajki i baśni, bo te dwa utwory często są ze sobą mylone. Nie zabrakło oczywiście książek, ilustrujących podjęty temat. Wiele ciekawych, bajkowo/-baśniowo kolorowych pozycji pewnie pozwoliło rodzicom przenieść się do czasu dzieciństwa, a młodzi goście naszej biblioteki mieli możliwość ich poznania. Z barwnej skrzyni skarbów można było zaczerpnąć trochę wiedzy, sprawdzając swoją znajomość prezentowanego tematu. Na koniec słodkie pierniki z wypieków Baby Jagi wzmocniły siły wędrujących po naszej szkole gości – może przyszłych jej uczniów?
21 marca 2019 r.
Poezja to szczególny rodzaj twórczości. Odbita w naszych sercach kreuje wyobraźnię, budzi szczególną tęsknotę za czymś pięknym, nieuchwytnym. Gra na strunach naszej wrażliwości przynosząc radość, a niekiedy łzy. Tegoroczne święto poezji przypomniało nam utwory, które zatrzymały się w naszej pamięci dzięki wykonywaniu ich w formie piosenek przez znanych i wyjątkowych artystów, takich jak np.: Ewa Demarczyk, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz. Teksty wzbogacone muzyką z pewnością odbijają się echem w naszych duszach. Oprócz tych prezentowanych na szkolnych korytarzach spróbuj znaleźć coś jeszcze, a może nie musisz szukać, bo doskonale je znasz i pamiętasz! Może ze słowami ulubionej poezji idziesz przez życie tak, by miało Ono jakiś głębszy sens i było bogatsze? Zachęcamy do zatrzymania się nad tym tematem. Wiosna budzi do życia nie tylko przyrodę wokół Ciebie, ale także Ciebie samego…„ żyj, pięknie żyj i uśmiechaj się do ludzi…”
W naszej bibliotece możesz znaleźć cos dla wrażliwej duszy – zapraszamy!
REGULAMIN WYPOŻYCZALNI
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW
REGULAMIN SZKOLNEGO CENTRUM MULTIMEDIALNEGO
REGULAMIN CZYTELNI
OCENY Z ZACHOWANIA
LEKTURY KLASA I
LEKTURY KLASA II
LEKTURY KLASA IV
LEKTURY KLASA V
LEKTURY KLASA VI
LEKTURY KLASA VII
LEKTURY KLASA VIII