Michał finalistą etapu ogólnopolskiego Olimpiady Teologii Katolickiej

W dniach 5-7 kwietnia 2018r. w ośrodku konferencyjno – rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi rozpoczął się III  ogólnopolski etap XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, organizowany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym roku współorganizatorem była Archidiecezja Łódzka.

Do Porszewic na finał OTK przyjechało 123 finalistów etapu diecezjalnego z 41 diecezji wraz z ze swoimi katechetami.

W pierwszym dniu trzydniowego spotkania młodzież miała okazję poznać się, wymienić doświadczeniami oraz zdobytą wiedzą. Wieczorem odbyło się spotkanie, podczas którego wszyscy finaliści z każdej diecezji przedstawili się, a gościem wieczoru był metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś.

„Życzę wszystkim, aby wygrali tę olimpiadę! – mówił abp Ryś. – Jednak ważniejszym od tej wygranej jest to, czy będziecie przekonani do wiary, która ma  siłę budowania pokoju!” – dodał.

Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”.  – Wraz z dwoma profesorami Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przygotowano w sumie 700 pytań na trzy etapy tegorocznej Olimpiady, z czego wybrano około 130, które znalazły się w przygotowanych formularzach egzaminacyjnych.  Zakres materiału dotyczył prawie 180 dokumentów papieskich, do tego należy dołożyć artykuły, wypowiedzi i różne materiały dotyczące nadziei i pokoju w wypowiedziach tych dwu papieży.

W piątek, tj. w drugim dniu spotkania uczestnicy w godzinach przedpołudniowych zwiedzali Łódź odkrywając jest ciekawe miejsca, a popołudniu przystąpili do pisania pierwszej części trzeciego etapu OTK. Druga część trzeciego etapu, która wyłoniła zwycięzców, odbyła się w sobotę przed południem i miała formę egzaminu ustnego.

Dla zwycięzców tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjne nagrody wśród których jest (dla pierwszych trzech osób) pielgrzymka do sanktuariów bałkańskich oraz indeksy na wybrane uczelnie i wydziały na terenie całego kraju.

Michał Osowski uczeń naszej szkoły reprezentował nasze miasto i naszą diecezję. Ostatecznie, nasz reprezentant uzyskał tytuł finalisty na etapie ogólnopolskim. Mimo że Michał jest w klasie 3 gimnazjum musiał rywalizować  z młodzieżą ze szkół średnich z całej Polski. Ucznia do konkursu przygotował katecheta Marcin Rybak. Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie ogólnopolskim w konkursie „Papież Słowianin” , którego jest też laureatem wojewódzkim i będzie nas reprezentował  18 maja  na etapie ogólnopolskim w Lublinie