TDTS

Ochrona_prywatności w dobie rozwoju nowych technologii

Twoje Dane Twoja Sprawa

Uczniowie uczą się chronić swoje dane... szkolenia, warsztaty, pogadanki...

Tajni Agenci TDTS w naszej szkole. Uczniowie klas starszych, przebrani za agentów TDTS próbowali bezskutecznie, wyłudzić dane naszych młodszych podopiecznych.

Gra szkolna
"Korytarz Bezpieczeństwa".
Jako podsumowanie naszego projektu, nasi podopieczni wzięli udział w turnieju szkolnym "Korytarz Bezpieczeństwa". Reprezentacje klas miały za zadanie wykonać zakodowane quizy, zagadki oraz krzyżówki. Drużyny z najlepszymi wynikami zostały nagrodzone dyplomami. Gratulujemy świetnego przygotowania do turnieju oraz posiadania tak ogromnej wiedzy z zakresu ochrony danych osobowych.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 POTRAFI CHRONIĆ SWOJE DANE!

Dzieje się, dzieje!!!

Nasza placówka kolejny raz uczestniczy w ogólnopolskim projekcie prowadzonym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych pod nazwą” Twoje Dane Twoja Sprawa”.

Każdego roku staramy się, aby nasi uczniowie z zaciekawieniem i w kreatywny sposób pozyskali wiedzę niezbędną do ochrony tak ważnych elementów życia codziennego jak Dane Osobowe.

Już we wrześniu zostały podjęte pierwsze kroki we wprowadzeniu nowych uczniów w świat ochrony Danych Osobowych. Klasy pierwsze zostały przeszkolone przez p. sekretarz szkoły w zakresie wiedzy i niezbędnych informacji dotyczących ochrony danych osobowych w naszej szkole. Uczniowie wzięli udział w akcji profilaktyczno-informacyjnej pt. ”Moje Dane - Moja Rodzina”. Od października do listopada ćwiczyli ochronę Danych Osobowych członków swoich rodzin. Nasi podopieczni założyli na głowy opaski z odpowiednimi nazwami danych osobowych i wspaniale odegrali swoje role, starając się zadbać o bezpieczeństwo mamy - Pesel, brata - Numer Telefonu, siostry – E-mail, wujka - Nr Dowodu, czy taty - Adres.

Starsi uczniowie uczestniczyli w lekcjach online przygotowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowy #ODOlekcje, podczas, których z zainteresowaniem systematyzowali zdobytą w poprzednich latach wiedzę. To właśnie nasi bogatsi w wiedzę i doświadczenie podopieczni przygotowali wspaniała gazetkę informacyjną, aby popularyzować wiedzę na ten temat. Nasz udział w projekcie Twoje Dane Twoja Sprawa trwa nadal. Poszerzamy systematycznie wiedzę, doskonalimy się i tworzymy takie zajęcia,  aby w przystępny i zrozumiały dla naszych uczniów sposób wyposażyć ich w umiejętności niezbędne  do bezpiecznego funkcjonowania w świecie dorosłych.

W ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, w naszej szkole zostały przeprowadzone pogadanki oraz warsztaty profilaktyczno-informacyjne. Uczniowie klas pracujących stacjonarnie zostali zaproszeni do zabawy w Tajnych Agentów Ochrony Danych Osobowych. Przebrani za agentów wywiadu mieli misję, której głównym celem było zebranie informacji pośród uczniów, aby sprawdzić czy nasi podopieczni potrafią chronić swoje dane. Po zakończonej akcji, zarządzili dodatkowe szkolenia, aby powtórzyć i utrwalić zdobytą wiedzę. Uczniowie klas starszych, którzy pracowali zdalnie również powtórzyli swoją wiedzę i wraz z klasami 1-3 wykonali ogólnoszkolny test wiedzy. Uczniowie nasze placówki zdali na samych piątkach!

#ODOlekcje – nowa inicjatywa w programie

„Twoje dane – Twoja sprawa

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w cyklu ogólnopolskich lekcji online pod hasłem „#ODOlekcje”, które poprowadzą przedstawiciele UODO oraz liderzy programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”.

W roku szkolnym 2022/2023 zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu od listopada do kwietnia, w godz. 10.00–10.45. Atutami planowanych zajęć są: formuła online, różnorodność tematów podkreślających rolę i znaczenie różnych aspektów ochrony prywatności i danych osobowych dla młodego pokolenia, a także dostosowanie tematyki i sposobu realizacji lekcji także do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.

Wśród tematów lekcji online zaplanowano takie zagadnienia, jak: prywatność, ochrona danych osobowych i bezpieczne posługiwanie się takimi danymi w Internecie lub nowych technologii, świadome zarządzanie wizerunkiem, w tym zwłaszcza podczas korzystania z mediów społecznościowych, rozpoznawanie zagrożeń związanych z posługiwaniem się danymi osobowymi w świecie wirtualnym.

Gorąco zachęcamy do przeczytania listu otwartego prezesa UODO, pana Jana Nowaka w związku ze zbliżającym się Dniem Ochrony Danych Osobowych

Potwierdzenie uczestnictwa

Warto wiedzieć... "Świadomi rodzice to bezpieczne dzieci"

Warto wiedzieć..."Zadbaj o prywatność w serwisach społecznościowych"

Warto wiedzieć... "Ustawienia Prywatności na FB"

MATERIAŁY EDUKACYJNE:

Warto wiedzieć, że … cykl porad o ochronie danych osobowych

Poradnik dla Rodziców

Snapchat – korespondencja obrazem

– Niezabezpieczona kamera i mikrofon – co powinniśmy wiedzieć!

Portale społecznościowe – 8 wskazówek pozwalających chronić prywatność

Użytkowanie Smartfona, a ochrona naszej prywatności

Tik Tok – pozornie nieszkodliwa aplikacja społecznościowa