Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

„Pamięć miejsca, miejsca pamięci” – uczniowie SP nr 3 odkrywali historię Tomaszowa Mazowieckiego

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim: Przemysław Kośka, Piotr Biczysko i Olaf Kaczmarek wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Pamięć miejsca, miejsca pamięci”, realizowanym z inicjatywy Instytutu Pileckiego. Celem przedsięwzięcia było odkrywanie, badanie i dokumentowanie historii związanych z lokalnymi miejscami pamięci oraz budowanie świadomości historycznej młodego pokolenia. Od lutego do maja uczniowie realizowali zadania projektowe, których efekty dokumentowali i regularnie przekazywali organizatorom. W swoich działaniach postanowili skupić się na miejscach, które dziś są częścią codziennego życia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Każdego dnia mijają je tysiące osób, nie zawsze zdając sobie sprawę z tragicznych wydarzeń, jakie rozgrywały się tam w czasie II wojny światowej.Młodzi badacze poznawali historię trzech ważnych miejsc związanych z okresem niemieckiej okupacji: terenu dawnego getta żydowskiego, siedziby władz okupacyjnych oraz siedziby Gestapo i policji niemieckiej. Szczególną uwagę poświęcono historii getta utworzonego przez niemieckie władze okupacyjne w grudniu 1940 roku. Na obszarze około 65 hektarów zamknięto od 15 do 18 tysięcy Żydów z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Getto zostało zlikwidowane jesienią 1942 roku w ramach akcji „Reinhardt”, a jego mieszkańcy zostali deportowani do obozu zagłady w Treblince. Uczniowie zgłębiali również dzieje budynków, w których podczas okupacji mieściły się niemieckie władze administracyjne. Główne urzędy okupanta funkcjonowały m.in. przy ulicy św. Antoniego oraz w tomaszowskim Ratuszu. Poznawali także losy obiektów związanych z działalnością niemieckiego szkolnictwa i administracji okupacyjnej. Ważnym elementem projektu było również badanie historii budynku przy ulicy Zapiecek 8, gdzie znajdowała się siedziba Gestapo. To właśnie tam niemieccy okupanci więzili, przesłuchiwali i torturowali mieszkańców miasta oraz członków ruchu oporu.

Choć z ważnych przyczyn uczniowie nie mogli uczestniczyć w uroczystym podsumowaniu projektu w Warszawie, sam udział w przedsięwzięciu przyniósł im wiele cennych doświadczeń. Zdobyli wiedzę o historii swojego miasta, rozwinęli umiejętności badawcze, dokumentacyjne i pracy zespołowej, a przede wszystkim przekonali się, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach i ludziach, którzy współtworzyli historię lokalnej społeczności. Projekt był realizowany pod opieką nauczycielki, pani Magdaleny Bugajskiej, która wspierała chłopców na każdym etapie pracy – od wyboru tematu, przez gromadzenie materiałów źródłowych, aż po przygotowanie dokumentacji i sprawozdań przesyłanych do Instytutu Pileckiego.